neděle 24. července 2016

Anatomie - letní semestr

Tenhle článek nebude moc dlouhý a převratný, protože je to všechno dokola :) Stále jsme měli naši hodnou vyučující, která nedávala nic zákeřného, takže oproti jiným skupinám byly testy procházkou růžovým parkem.

Celky:
  • dýchací soustava
  • močopohlavní soustava
  • srdce a tepny
  • žíly a lymfatický systém
  • PNS
  • řezy mozkem

Z čeho jsem se učila (na průběžné testy):
  • Čihák II, III - z trojky jsem využila cévní soustavu a PNS
  • Memorix anatomie - brala jsem z něho soustavy, srdce, PNS; cévy jsem měla svoje vypsané
  • Petrovický: Řezy mozkem
  • Atlas řezů mozkem z mefanetu
  • Hladíková: Anatomie mozku ve schématech - z toho jsem se učila popis celého mozku zvenčí + polovinu (tj. gyri, sulci, laloky...), je to tam tak hezky přehledně

Doplňkový materiál:
Ani jedno jsem já osobně nepoužívala, ale třeba to někomu pomůže :)
Další najdete v minulém článku


Nový styl učení:
Prakticky odpovídá stylu, jakým je dělaný Memorix. Nejdříve jsem si celou kapitolu přečetla a udělala si výpisky. V průběhu učení jsem si na papír poznamenávala otázky, na které jsem si den před testem odpověděla (tj. ověřila si své znalosti). Zároveň jsem si ke všem částem (např. trachea, bronchi...) dělala krátké shrnutí toho nejdůležitějšího, co je potřeba vědět - pro rychlé opakování před testem.

K tomuhle jsem přišla během prolézání tzv. studyblr blogů (alias blogy na tumblr.com, které se zaměřují na studium). Ano, o volno přes zimní zkouškové jsem se vážně nudila :D A taky mi přišlo, že moje "přečtu to 10x a jdu na test" není úplně efektivní.
Nicméně musím říct, že mi úplně nevyhovuje ani tohle. Zvládla jsem s tím dýchací a močo, u ostatních už to pro mě nebylo udržitelné - nestíhala jsem. Docela to žere čas (aspoň v mém líném případě :D) Na druhou stranu musím uznat, že dýchací jsem díky tomu uměla dobře, resp. jsem měla ten pocit. V závěru jsem z toho testu měla nejhorší známku :D Ale při učení na zkoušku se mi pak velmi rychle vybavila (věnovala jsem jí jedno učící ráno).

Kdo by měl zájem si počíst (onen článek už jsem nenašla), tohle je asi nejlepší studyblr, na který jsem narazila: Hexane and heels.

Takže od počo dále jsem pokračovala v známém "čtu to dokola a vyprávím si to nahlas jak cvok".


Dýchací soustava:
Psáno po zkouškovém, klasicky test s abcd otázkami a popis obrázku. Přiznám se, že už ani netuším, co za obrázek jsme měli :D Nejspíše popis plíce.
Každopádně dýchačák je docela roztomilý a učí se hezky.
Styl učení viz výše, kombinace Čihák + Memorix.


Močopočo:
To samé, co u dýchací, akorát obrázek si pamatuju moc dobře: byl to sagitální průřez tělem, kde z orgánů byla ledvina a plíce a museli jsme ho popsat - pleuru, bránici... Trošku překvapivé.
Močo je v pohodě, počo se mi učilo strašně špatně, ale to uvidíte sami, jak vám to půjde. Já bych zpětně radila začít s tím horším, protože s vylučovací jsem se tak "mazlila" až mi na pohlavní zůstalo málo času :)
Klasicky výpisky a na oběh ledviny jsem měla hezká schémata z UPOLu - Ledviny.



Srdce a tepny:
Zkoušení probíhalo na pitevně, celkem na naučení byly tři týdny. Původně jsme měli mít i poznávačku tepen, nakonec to bylo jen o popisu srdce (ale to znát fakt dobře). Na začátku jste si vylosovali papírek, kde byla část srdce, kterou jste na preparátu popisovali (nejenom říct, ale samozřejmě taky správně ukázat) a tepnu, kde jste řekli základní větvení. Opravdu jen základní, to bylo až směšně jednoduché, já třeba měla viscerální větve aorty abdominalis a stačilo jen truncus coeliacus, a. mesenterica sup... K srdci samozřejmě patřilo i cévní zásobení a inervace!
Tohle bylo poprvé, co jsem začala vážně včas a opravdu se ten "telefonní seznam" nadrtila. Takže ze zkoušení jsem byla docela i zklamaná, že jsem to nemusela tak hrotit :D
Učícím materiálem mi byl Čihák, z kterého jsem dělala výpisky rovnou formou otázek ke zkoušce (to jsem si ještě bláhově myslela, že si je všechny stihnu vypracovat...). Tepny jsem si psala jako odrážkové seznamy, mně osobně to vyhovovalo a učilo se to dobře.



POZOR! Ti, co se učí jen z Memorixu - do tepen patří i a. carotis int., která je v Memorixu zahrnuta až v cévách mozku. Někdo to otevřít může, ale nám na praktikách bylo řečeno, že cévní zásobení mozku se učit nemáme, takže některé pak tahle tepna překvapila :D Ale samozřejmě učit se jen její části + větve ne přímo v mozku (tj. stačí a. hypophysialis sup., a. choroidea ant., a. communicans ant. et post., a. cerebri ant. et media plus a. ophthalmica (jejíž větve jsem se učila, ale přišlo mi, že jsem byla jediná :D)).

Žíly a lymfaťák:
Zkoušení opět formou testu, původně nám bylo slíbeno, že se máme učit i lymfatický systém, ale nakonec tam nebyla ani otázečka na slezinu (což bylo to jediný, co jsem se z mízáku naučila :D).
Styl učení stejný s tepnami, akorát mízní jsem vypracovat nestihla, měla jsem jen slezinu plus základní schémátko.

To schéma je fakt kvalita :D

POZOR! Opět pro ty, co se učí jen z Memorixu - do žil patří i sinus durae matris, který je taktéž až mezi cévním zásobením mozku.

PNS:
Zkoušení formou testu a měli jsme na to 2 týdny - buď na PNS anebo na CNS měly být týdny 3, ale naše vyučující nám dala možnost si anatomii letního semestru zkrátit o jeden týden a mít tak čas na učení na ostatní předměty/zkoušky. Touhle možností jsme vzali zavděk a byla to dobrá volba. V testu mj. bylo, co je to radix cranialis n. accessorius.
Některé skupiny měly i více jak 3 týdny.
Opět telefonní seznamy a hlavně!! to mi pomohlo nejvíc - schémata z Memorixu. Díky barvičkám jsem neměla problém s tím, co je senzitivní/motorický/smíšený a když se tyhle schémata naučíte kreslit, tak máte skoro vyhráno (akorát snad trigeminus je víc větvený/podle Čiháka jinak větvený než je v Memorixu, jinak je tam teoreticky všechno).

Schémata jsou už trochu zvětralý, zmuchlaný a hlavně rozpitý... Aneb chcete-li o něco přijít, půjčte to :D

Co zpětně doporučuji: pokud máte trochu času/chuti, určitě si k nervům opakujte svaly, popř. si projíždějte i ty, co jste se ještě neučili (hl. hlavu a krk). Všechno vám to krásně zapadne do sebe. Já jsem to nedělala, svaly si nepamatovala, a pak jsem v inervaci taky dost plavala. Následně při učení na zkoušku jsem po svalech hned opakovala nervy a hezky se mi to spojilo.

Řezy mozkem:
Zkoušení na pitevně, losovali jsme si struktury, které jsme měli ukázat plus jednu teoretickou otázku - např. ventriculus tertius, Willisův okruh... Jiné skupiny byly zkoušeny i přímo z teorie, dost dopodrobna. Na jednu stranu to zní skvěle, protože aspoň se s tím nervákem před zkouškou nemusíte tolik mordovat, na druhou stranu netuším, kde bych na to vzala ten čas, v tohle období...
Řezy jsem jela hlavně z mefanetu (koneckonců je to přímo od fakulty) a z Petrovického (jakožto snadno přenosný materiál). Dobré je si k tomu číst i tu teorii, ono jen se učit názvy (putamen, claustrum...), které ani nevíte, co znamenají, to není úplně efektivní (rada přímo ode mě, já to takhle zpočátku zkoušela a bylo jednodušší si to pak přečíst - protože tam i vidíte, jak ta struktura vypadá celá/jaký má tvar a lépe vám to do toho 3D prostoru zapadne a pochopíte, proč na jednom řezu je to tady a na druhém úplně jinde; na druhou stranu, třeba jsem takhle naivní byla jediná a nikoho to nikdy nenapadne :D). Teorii tedy z Memorixu a makroskopickou anatomii i z Hladíkové.

Malovat si věci je základ! (jednoho dne to vyfotím líp, ale už jsem všechno zase uklidila :D)

A hurá na zkoušku!
Jinak vám teď už můžu prozradit, že naším vyučujícím na praktika byla doktorka R. Je vážně hodná a moc toho nevyžaduje :) Sice bych ocenila více zkoušení na pitevně (v rámci poznávačky na pitevně u zkoušky), ale zkoušku jsem udělala i tak.
Přemýšlela jsem, že bych se ještě pokusila získat popis zkoušení/testů od kruhů s jinými vyučující. Uvidíme, jestli se mi podaří někoho přemluvit k tvorbě článku :)

Zdroj: Humor na LF MU

pondělí 18. července 2016

Biologie a genetika


Biologie a genetika je jeden z předmětů letního zkouškového. Je dvousemestrální, v prvním semestru se probírá obecná biologie, v druhém genetika.

Upřímně jsem z ní měla mnohem větší vítr než z anatomie. Jednak jsem před ní byla varována na začátku roku kolegyní z vyššího ročníku, druhak první půlrok na praktikách probíráte dost často věci, které u zkoušky nevyužijete. Když jsem prvně viděla seznam otázek, tak jsem u půlky nevěděla, o co jde (protože jsem nechodila na přednášky, já vím :D). Kinázy, kaspázy, cykliny, CDK... Navíc má všechno číslo a jestli mám problém si něco zapamatovat, tak jsou to čísla. Takže stres jsem před zkouškou měla solidní :D
Nedokážu říct, jestli je těžší biologie anebo anatomie - obojí má svoje. U anatomie se musíte naučit šílenou spoustu věcí, je toho fakt hodně; bio toho má sice méně, ale zato jsou ty témata docela chuťovky a u některých jsem ani po pátém přečtení neměla páru, co to je.

Přednášky:
V zimním semestru se konají ve středu večer, v letním v pátek ráno, obojí v PRO. Jak sami cítíte, časově to není úplně ono - pokud v letním semestru máte školu (praktika) jen do čtvrtka, tak úplně netoužíte zůstávat do pátku jen kvůli biologii. Ale je spousta takových, co to na rozdíl ode mně zvládli :D
Jestli na přednášky chodit, to si rozmyslete sami, určitě vyzkoušejte aspoň první přednášku.

Moje oblíbené... :D
Zdroj: 
Humor na LF MU

Já nechodila a ani toho nelituju. Možná, že bych bývalem mohla mít ze zkoušky za A, kdybych chodila, možná taky ne, protože tenhle styl výkladu jsem stejně moc nezvládala. Byla jsem na třech přednáškách a odnesla jsem si z nich akorát jednu poznámku: protein p53 je vážně důležitý a určitě se ho naučte! Už jsem ale netušila k čemu se váže, protože po prvních třech větách přednášky jsem zapnula autopilota a plánovala, co budu dělat o prázdninách...
Samozřejmě u zkoušení padlo "To jsem říkal na přednášce". Ale tak, úsměv a kývat, jistě, že jsem chodila, ale na tuhle jsem zrovna byla nemocná... :D

Praktika:
Konají se v UNIMECu (Biomedicínské centrum vedle nemocnice). Jak už jsem říkala, v zimním se probírá obecná biologie - mikroskopie, buňka, prokaryota&eukaryota, prvoci, mitóza a meióza. Mžouráte často do mikroskopu, i jsme zkoušeli fluorescenční mikroskopii. V letním se pak řeší příklady z genetiky (Mendelovy zákony, genetika populací, polyhybridi...).

Ani jedny praktika mi nevyhovovali, kvůli vyučujícím (a to jsme na letní dostali někoho jiného!). Ale zase musím říct. že jsem si přeci jenom z toho genetického něco odnesla - PCR, DNA diagnostika a chí-kvadrát test pro mě byli novinkou :D Nicméně jsem to spíš pochopila až doma sama.
Na praktika se stejně musí chodit, takže vám akorát přeju, abyste dostali super vyučujícího a nebylo to tak ubíjející :)

Zdroj: Humor na LF MU

Zápočtové testy:
U každého vyučujícího je to jinak. My měli dva, každý na konci jednoho semestru z vyučujícím určené látky (většinou ze skoro celého semestru). Jiné skupiny měly např. 4.

Materiály:
  • O. Nečas a kol.: Obecná biologie pro lékařské fakulty
  • B. Alberts: Základy buněčné biologie (tolik jsem nevyužila, ale je to tam dost polopatě)
  • skripta na příklady z genetiky - dostanete od vyučujícího
  • prezentace z přednášek na moodle

Zkouška:
Skládá se z testu a ústního zkoušení.
Letos tu zkoušku poněkud předělali, pro nás studenty k horšímu. Termíny byly v pondělí, stejně jako anatomie (dost nanic). Pokud uděláte test a neuděláte ústní, jdete znovu i na test. Obsah testu taky (prý) přitvrdil. A vypsaly se ne úplně hezké termíny: 3 v květnu, 3 v červnu a 1 v září. Jelikož spousta lidí zkoušku nedala, přidali ještě 2 termíny v září. 
Dřív byly termíny i v červenci, což znělo naprosto ideálně (v červnu udělat anču, v červenci bio), letošní rok si asi nechtěli kazit prázdniny. Podle SISu to vypadá, že bilance lidí, kteří zkoušku dali, není úplně příznivá - dva termíny v září jsou zcela plné, tj. z cca 250 lidí ještě 140 nemá hotovou biologii.
Radím tedy biologii nepodceňovat.

Test:

  • 15 multiple choice otázek z bio i gen (abcd, 1-4 správně, nelze jít do mínusu, za správně plně zodpovězenou jsou 4 body) 
  • 3 příklady z genetiky

Ústní:
Celkem 126 otázek, 63 z každé části. Taháte si postupně dvě čísla, první pro biologii, druhé pro genetiku (dříve si šlo vybrat, které číslo chcete k jaké části, už to neplatí).
Zatížení jsou na apoptózu a cokoliv s tumor supresory, u mě se ptal zkoušející i mimo téma (zabrousili jsme k mikro-RNA, tu má docent P. prý také rád).
Obávaným katem je docent H., kdy se každý rok všichni modlí, aby už nezkoušel. Nemůžu posoudit, co je na tom pravdy, já jsem byla u docenta P., který je poměrně chválen. U mě asi neměl moc dobrou náladu, protože si mě docela ogriloval, skákal mi do řeči a zastavoval mě (to já tak strašně nemám ráda). Neměla jsem z toho zkoušení moc dobrý pocit a byla jsem ráda, že jsem rychle vystřelila.

Zdroj: Humor na LF MU

Jak jsem se učila:
Už jsem psala, že jsem z bio&gen byla poměrně vystresovaná, navíc zápočtové testy mi toho moc nedali a ani jsem se průběžné neučila, takže jsem na ní chtěla mít dostatek času. Jako dost lidí z mého okolí jsem tedy sázela na termín v červenci. Asi chvíli před zápočtovým týdnem jsem se dozvěděla, že v červenci žádná zkouška nebude, s tím, že v září budou jen opravné termíny. Proto jsem se vyděšeně takticky rozhodla, že zkusím biologii "vystřelit" v květnu jako první a anatomii až v červnu. Zpětně můžu říct, že to byl dobrý krok.

Celkem jsem na učení měla 8 dní. Vyloženě jsem se nepředřela (začala jsem pro jistotu koukat na seriály a hodně spát :D), ale ani jsem se neflákala a stejně jsem měla spoustu slabých témat (třeba Germinální a somatické změny karyotypu, prokleté to téma - 50x a stále jak poprvé...). Takže bych za sebe doporučila buď víc snahy anebo delší dobu na učení. Nicméně, zkusit to můžete vždycky, dali to lidé i za kratší dobu.

Učila jsem se z letošních vypracovaných otázek. Kdokoliv je dělal, tak mu děkuju, protože byly skvělé! Sice poněkud stručné, ale se spoustou obrázků, které fakt dost pomohly k pochopení některých věcí. Dobré jsou taky přednášky z genetiky, které se zveřejňují na moodle. Nejsou to jen obrázky, ale je tam i dost textu a z nadpisů si minimálně uděláte představu, co je dobré vědět k danému tématu. Ke genetice jsem měla ještě jedny materiály - prezentace, které nám poslal náš vyučující na praktika. Taky nebyly špatné.
Víc jsem nestihla, protentokrát žádné kartičky, nákresy, nic :D Akorát jsem si udělala seznam genetických chorob a k nim na jakém chromozomu a raménku se nacházejí, protože čísla. A to jsem si vždycky o volnou chvíli např. v buse anebo tramvaji procházela.
Jinak se hodně doporučuje Nečas, z kterého prý zkoušející vycházejí. Za sebe moc informací podat nemůžu, otevřela jsem ho dvakrát, ale je psaný docela pěkně. To samé Alberts.


Pokud mi tu něco chybí/mám špatně, klidně se ozvěte do komentářů, doplním, případně se poptám.
Závěrem bych chtěla popřát hodně štěstí všem svým kolegům, kteří jdou na biologii v září. Ať už se zadaří :)

pondělí 11. července 2016

Přijímací zkoušky 2016

Přináším slíbený článek o letošních přijímacích zkouškách na LF Plzeň - bonusem máte i názor na přijímačky do HK a Olomouce :)
Článek napsala má kamarádka a může být i motivační pro ty, co se letos nedostali - podruhé už se to povede, jako u ní! Jenom se do toho musíte zakousnout. Rozhodně to nepodceňujte - tento rok na to spousta lidí v mém okolí dojela (až mě to překvapilo). Buď musíte mít neskutečné štěstí (na což se nedá spoléhat) anebo se fakt učit.
Možná nahodím i příspěvek o literatuře na přijímačky, ale jinak to najdete vždycky u modelovek (aspoň u těch plzeňských ano).

P.S.: Až budu mít více času, tak doplním články za všechny předměty prváku, slibuju. Taky jsem chtěla dělat něco jako "Průvodce pro prváka", ale jednak mi přijde, že na to nejsem vhodná osoba a druhak to nějak nestíhám :D Třeba pro příští rok!

Přijímací zkoušky:

Plzeň
·         Nejlehčí testy. Skoro si až troufnu tvrdit, že odpovídaly obsahu učiva střední školy.
·         Fyzika odpovídá do puntíku modelovkám, bio a chemie nic moc, ale nejsou tolik náročné jako na jiných fakultách
·         Času dost. Tuším, že hodinu a půl na každý předmět. Většina uchazečů má hotovo už po hodině (a pak se stresuje na chodbě).
·         Jedna správná odpověď, za chyby se body neodečítají.

Olomouc
·     Rozhodně to nebyla moje vysněná fakulta, takže modelovky jsem neviděla ani koutkem oka. Nemůžu tedy posoudit, jestli byly ke splnění testu přínosem.
·         Extrémní nedostatek času. Tuším, že na 120 otázek jsme měli 2 hodiny. I tady někteří jedinci odevzdávali před koncem. Otázkou zůstává, zda to nebylo z důvodu naprosté rezignace. Já zhruba po hodině a půl zvolila metodu: „lepší něco zakroužkovat, když ti tu nebaští body, třeba to tipneš“…no netipla.   

Větší čůzy, než kterými se pyšní Olomoucké studijní oddělení, jen těžko najdeš…

Hradec
·         Chuťovka na závěr: absence modelovek, vícečetné odpovědi, za chybnou odpověď se odečítá čtvrt bodu.
·         Test je rozdělen na 4 okruhy: biologie (obecná a genetika, se zoologií ani botanikou jsem se tam nesetkala), somatologie, chemie a fyzika
·         Doporučuji si projít testy z minulých let, některé otázky byly podobné

Tipy:
·         Pokud je váš počtářský um podobný mému, tj.rovná se nule a dokonce už i laškuje se zápornými hodnotami,  doporučuji si najít někoho na doučování. Jakmile to jednou pochopíte, už to nezapomenete. Je naprosto k ničemu učit se příklady, ať už chemické nebo fyzikální, nazpaměť.
·         Když se nedostanete napoprvé, neznamená to, že na to nemáte. Pokud je medicína vašim snem tak to zkoušejte a zkoušejte a jednoho dne to vyjde.
·         Nechci nikoho podceňovat, ale je vhodné myslet už dopředu na možnost, že to nemusí vyjít. Je vhodné si zvolit nenáročnou školu, podobného zaměření. Já osobně strávila rok na Ústeckém UJEPu, obor fyzioterapie. A i když, je spousta chyb, které bych téhle škole mohla vytknout, nemůžu popřít, že pro mě byla i velkým přínosem. Za prvé nevypadnete ze studijního režimu, za druhé vám předměty jako anatomie a latina u přijímaček hodně pomohou.