čtvrtek 8. června 2017

Fáze učení fyziologie

1. fáze: Hrůza prostupující celým tělem, poté, co jste zjistili, kolik se toho musíte naučit a hlavně CO.

2. fáze: Beznaděj, která nastává v počátcích, když se naučíte celý oddíl a druhý den nad testovými otázkami zjistíte, že si nic nepamatujete.

3.fáze: Emocionální výlevy doprovázené vztekem, hysterií, možná i pláčem, záleží na tom, jak jste silní, emocionálně vybavení (Ha, připomíná vám to třeba fyziologii limbického systému?!) a flegmatičtí.

4. fáze: Chmurné myšlenky doprovázené dlouhým zíráním do stropu, přemýšlením o nesmrtelnosti Brouka Pytlíka a vaším životem řítícím se do nekonečné černé záhuby, protože to nikdy nemůžete dát a protože nechápete, kde jste nechali hlavu, když jste šli na tuhle školu.

5. fáze: Apatie, vzdání i těch posledních miniaturních nadějí, které jste chovali ve svém srdci, které podstupuje sérii periodických opakujících se změn a vy se je musíte naučit a nechcete a všude jsou tlaky a mami já už nechci žádný tlaky, ani krevní, ani parciální...

6. fáze: Akceptace nevyhnutelného zlého osudu.


To jen kdyby se někdo ptal, jak se mám a co zrovna dělám...
Na fyziologii není nic pozitivního, je to zmar a zhouba, zoufalé učení se střídá s fází paniky a sezením nad testovými otázkami, u kterých byste nejradši vyhodili počítač z okna, protože PROČ SAKRA TOHLE JE SPRÁVNĚ, KDYŽ TO PODLE MĚ MÁ BÝT JINAK???
Fyziologie se rovná moři znalostí, které obsahuje asi tak čtyři Bermudské trojúhelníky, ve kterých se do hodiny ztratí veškeré znalosti, co jste nabrali přečtením. U mě trojúhelníky tvoří: kardiovaskulár, dýchačák, celý nervák včetně smyslů a vzrušivky. I když samozřejmě úplně nejvíc by se hodilo říct: Fyziologie celýho kardiovaskulárního systému, vyliž si p...!
K té oblasti vážu fakt hluboký antipatie (což jste si možná i všimli :D).

Ale!! Víte co! My-to-zvládneme! Vlétneme do arény smrti a popereme se s tím jako silní emancipovaní medici! Budeme zářit! Anebo aspoň problikávat a odejdeme se ctí a známkou C v indexu! Překonáme veškeré nesnáze, překážky na cestě a pevným, sebejistým krokem vejdeme do dalšího levelu, do 3. ročníku!
Aspoň teda doufám.
Pozitivní zpráva na závěr musí být.

Hodně štěstím mým kolegům z druhým ročníků na jejich válečné stezce, nechť vás Síla provází a u zkoušek skórujete :)

P.S.: Pro jistotu - ano, je to psané s velkou nadsázkou. Ano, brečím a stěžuju si a ne, vůbec se za to nestydím. Děkuji pěkně :D
P.P.S.: Teče mi do bot, tak pěkně prokrastinuju. Možná ještě vydám článek, čemu všemu se lze při vyhýbání učení věnovat, aniž byste se cítili hoooodně provinile. Sledujete třeba Tasty na fcb? Jsem schopna prolézt všechny jazykové mutace, vzdělávat se v gastronomii (haa-haa) a rozšiřovat slovní zásobu pro jídlo ve všech jazycích. To se přece hodí vždycky! :D
P.P.P.S.: Upřímně, ani si nemyslím, že by to mělo být vtipné, spíš zoufalé a vystihující :D

sobota 3. června 2017

Volitelné předměty vol. I

Původně jsem měla v plánu tento článek vypustit ven ještě před spuštěním zápisu volitelných předmětů, který byl 1. června, ale bohužel mě časově dusí fyziologie a můj sociální život, takže jsem to nezvládla dopsat.
Každopádně, předměty si stále ještě můžete přihlašovat i odhlašovat, takže směle do čtení, třeba si z toho něco odnesete :D

Předestírám vám malý výběr volitelňáků, které jsem podstoupila já nebo jsem požádala spolužáky o vyjádření k nim nebo jsem o nich něco zaslechla. Samozřejmě to je všechno subjektivní a každý to vnímáme jinak, ale věřím tomu, že to někomu pomůže v rozhodování :)

Některé předměty jsou pouze formou jedné přednášky (Klinická anatomie - kazuistiky), jiné jsou sérií přednášek (Lékařská sexuologie) nebo praktik (jazyky). Volitelňáků si můžete nabrat kolik chcete, důležité je splnit kreditový limit - ten pro 2. ročník činí 4 kredity. Pokud vás některý předmět po zahájení výuky nezaujme nebo na něj nemůžete docházet, na studijním se z něj necháte vyškrtnout a je to.
Některé předměty dávají kredity za docházku, jinde budete psát zápočtový test. To můžete být trošku nepříjemné, s ohledem na závěrečné testy a zkouškové, ale za mě byli vyučující v pohodě a vstřícní :)
Jinak, pokud si naberete víc volitelňáků a získáte víc kreditů (přes 9), ve třeťáku si můžete dát nohy nahoru a věnovat se jen povinným předmětům.

HLÁŠENÍ: Pokud mi někdo chce prokázat službu a má co říct k některým volitelným předmětům (ať už těm, které jsou zde uvedeny (třeba má opačný názor) anebo k těm, co tu nejsou), tak ať mi prosím napíše mail, budu se snažit tohle aktualizovat :) Děkuju!

Klinická anatomie - kazuistiky
Jedná se o jednu přednášku, kdy 3 lékaři mluví o některých zajímavých případech a ukazují postup léčby. My měli ortopedku (zlomeniny distálního radia - to mě moc nebralo), neurochirurga (pouštěl nám záznam z operace mozku - strašně zajímavá věc!) a u toho třetího si nejsem úplně jistá oborem, ale jednalo se o zavádění žilních katetrů a co všechno se u toho dá pokazit - taky super :)
Za mě můžu jedině doporučit, operace mozku mě uchvátila a zároveň vyděsila (klobouk dolů před neurochirurgy) a z katetrizace jsem si odnesla poznatek, že ho nikdy nechci, protože pokazit se tam toho dá dost :D
Přednáška proběhla myslím někdy v prosinci, dají vám vědět mailem.

Etické problémy současné embryologie a způsoby jejich řešení
"Přednášející je fajn paní, ale ty dvě přednášky, které nám hodně zkrátily, byly dost zvláštní. Přišlo mi, že je dost proti potratům, ale zároveň i proti antikoncepci. Odnesla jsem si z toho akorát to, že umřu."

Vrozené a vývojové vady
Hojně navštěvovaná přednáška, ale co se mě týče, tak jsem od toho čekala asi něco jiného. Možná, že kdybych už v té době byla políbená embryologií, tak mám pocity jiné, ale takhle jsem se kdesi na začátku ztratila, a pak si zašla pro zápočet.
Názor druhé strany: "Vývojové vady byly super. Přednáška se mi líbila, hodilo se to i k embryologii."

Komplexní péče o chronicky nemocné
"Docházela jsem do kojeňáku a bylo to super. Je sice pravda, že je to časově náročnější - ono 20 hodin prostě není moc, ale taky ne málo... ale strašně moc ti to dá - kór když máš kladnej vztah k dětem. Nevýhoda byla jen to, že oproti holkám ze zdrávky jsme tam měli úplně minimální pravomoci ze začátku, takže jsme s dětma byli jen na herně (zatímco ony koupaly, krmily, přebalovaly, uspávaly, vozily kočárky...). Ale tak v druhý půlce praxe už jsme mohli dělat úplně všechno, když narazíš na dobrou sestru :-) Jinak sestřičky jsou tam všechny moc milý, a ty děti - no to je něco úžasnýho a super je, že si na tebe zvyknou a pak tě nechtějí pustit :-) Takže to můžu jedině doporučit, pokud člověk obětuje pár hodin navíc a místo na přednášce, kde by jen poslouchal, dostane naprosto úžasnou zpětnou vazbu od hromady batolat :-)"

Lékařská sexuologie
"Pan doktor je trochu uspávač hadů, pro mě to bylo hrozně nezajímavý a k ničemu. Ale zase je za to dost kreditů a i když je těch přednášek asi 8, tak se tam ani nemusí chodit, pak jenom pro zápočet :D"

Histological slides
V rámci přípravy na poznávačku preparátů na zkoušce z histologie jsem si zapsala i tuto přednášku (opět jedna) a ačkoliv je v angličtině, tak ji můžu doporučit. Co hlavně hledat, jak postupovat, byly promítnuty pomocné diagramy pro poznávačku a závěrečná rychlá poznávačka, kde jsem zjistila, že jsem totálně v lese a poznám jenom slezinu :D A samozřejmě důležitý postup: Když fakt nevíte, tak zkuste poznat aspoň epitel... :D Angličtiny se nebojte, docent Tonar mluví zřetelně a dá se tomu v pohodě rozumět.

Angličtina pro lékařskou praxi
APLP existuje ve 2 formách - jednička je pro lidi, kteří v prváku neměli jako jazyk angličtinu, takže se zpočátku projíždí to, co se dělalo na hodinách Medical English a dvojka je pro ty, co se v indexu pyšní známkou z Medical English. Je to časově docela náročné, cca 1,5 hodiny každý týden, oba dva semestry (a ještě k tomu ve čtvrtek ráno...), ale mě to stálo za to. Udržíte si angličtinu (protože aspoň u mě tedy se studiem mediny dost upadá) a obohatíte slovní zásobu, což pak můžete využít na stážích a Erasmu. Hodiny byly strašně v pohodě, hodně diskuze, opakovala se i gramatika, dělaly se poslechy. Pro získání kreditů (celých 5 kreditů!) musíte napsat 2 zápočtové testy a splnit docházku, která je ale dost volná a i nad hodně pozdními příchody se mhouřilo oko :D Takže dost pohodové hodiny.
Za mě doporučuju, byly chvíle, kdy mi přišlo, že jediná věc, která mě fakt v druháku baví a těším se na ni, jsou jazyky :D

Španělština - základní kurz
¿Hablas español? V rámci dojmů z mého dobrovolničení v létě jsem se rozhodla, že potřebuju druhý jazyk (protože moje ruština je fakt tristní a radši jsem v Rusku mluvila anglicky). Vyhrála to na plné čáře španělština, protože - znáte to, říká se, že je to jeden z nejlehčích jazyků na naučení, dobře to zní (nemám ráda zvuk francouzštiny - asi jako jediný člověk na světě :D), zkrátka ideální předmět do druháku. No, kdyby mě před tím někdo varoval, že mají fakt moc časů a vlastně to moc ízy není, tak si to asi zase rychle odepíšu, ale takhle jsem do toho aspoň spadla a ráda :D Hodiny byly moc fajn, sice paní vyučující hodně mluvila ve španělštině a já jsem absolutně nezvládala a končila u kývání hlavou a moudrého: "Sí, sí.", ale bavilo mě to. Ne, že bych mluvila plynně španělsky, ale něco žbleptnu a je na mě, abych s tím pokračovala jako samouk :)
Taky můžu jen doporučit, i když škoda toho, že je to ve čtvrtek ráno, to byl někdy masakr na vstávání :D Jinak je to také 1,5 hodiny každý týden, oba semestry, za 5 kreditů :)

Blood, blood components
Něco na potrénování angličtiny. Nedozvíte se tam toho moc nového, jenom si zopáknete histologický pohled na krev a provětráte angličtinu. Jedna přednáška v letním semestru. Jinak, letos už je to i v češtině :D

Úvod do chemie alkaloidů
Co jsem slyšela, všichni si to chválili a je to hojně navštěvovaný kurz :) Aneb, naučte se vařit drogy :D (nadsázka, fakt)


To je zatím vše, pokud dostanu další názory, bude update.

Jinak, názory na některé předměty a další info o nich můžete nalézt i na wikiskriptech.

Hodně štěstí a pevné nervy ve zkouškovém :)