úterý 13. února 2018

Uznávání předmětů z Erasmu aneb jak to proplout bez meziročníku

Vstávám z mrtvých, abych vás obohatila článkem na téma, na které jsem dostala pár dotazů, a které je často pro všechny, co nad Erasmem na medicíně přemýšlejí, to nejpalčivější. Uznají mi ty předměty nebo budu muset do meziročníku?Hned na úvod je dobré si přiznat, že jasnou odpověď pro všechny nemám. Každá fakulta si vyřizuje Erasmus jinak (slyšela jsem dokonce, že na některých je ve třeťáku zakázaný!), a to samé platí o uznávání předmětů. Proto budu psát jenom konkrétně o mém Erasmu a o Plzni.

První dobrá zpráva (hlavně pro mě :D): Nejdu do meziročníku, juch! Dokonce jsem se zbavila zkoušky z Psychologie v letňáku, protože mi byly uznané dvě zkoušky, které jsem skládala na Erasmu, jako její ekvivalent.

Druhá dobrá zpráva (hlavně pro vás): Předměty, které jste na Erasmu absolvovali, se uznávají na studijním. Garanti předmětu s tím vůbec nepřichází do styku.
I když se trochu obávám, že pro příští ročníky všechno bude jinak, protože už loni se prosadila úprava, že ještě před odjezdem musíte mít na svém Learning Agreement podpisy vyučujících všech předmětů, z nichž budete na Erasmu skládat zkoušku a žádat o uznání. Nakonec to ale po nás nikdo nechtěl, tak doufám, že to bude tak i nadále...

Jinou písničkou už jsou předměty, které mají v zahraničí jinak anebo je během Erasmu neabsolvujete, i když byste v daném semestru měli. V takovém případě vás čeká oběhávání klinik/ústavů a přímá domluva s garanty předmětu.

U mě se to týkalo Imunologie a Patfyzu, které v Litvě byly zahrnuty pod modul Pathology. Imunologie tam byla pouze ve formě přednášek a zakončená zápočtem, Patofyziologie zase měla jiné curriculum seminářů, kdy jsme nedělali žádná praktická cvičení.
Na Imuno byli moc hodní a vyšli mi maximálně vstříc, stačilo jim dodat jen potvrzení, že jsem napsala zápočtový test v Litvě a známku z něj a mohla jsem jít v ČR na zkoušku (kde byli mimochodem taky moc hodní, byla to stejná pohoda jako je Histola). Domluva na Ústavu patofyziologie už byla horší, finální dohoda padla až minulý týden, kdy jsem tam došla osobně. Ale musím zase říct, že mi taky vyšli hodně vstříc, domluvili jsme se na tom, že praktické dovednosti doženu s zubaři, kteří v letním semestru dělají to, co všeobko v zimním. Výborné načasování, jsem moc šťastná! Jakože vážně, taky se na mě mohli vyprdnout, a pak bych se u zkoušky potila víc než obvykle :)

Skoro se mi až chce říct: Haha, kdybych tohle věděla předem, tak jsem se vůbec nestresovala. Takhle jsem měla většinu času hladinu kortizolu až někde v stratosféře.


Jak tedy na uznání předmětů z Erasmu?

U předmětů, které na Erasmu mít nebudete anebo jsou sloučené do jednoho, se nejdříve domluvte s garanty oboru, abyste věděli na čem jste. Co budete muset po návratu udělat, co dohánět... Určitě je možné to řešit až po návratu, ale já nejsem zase takový kaskadér, takže mám ráda v ruce aspoň nějakou dohodu hned na začátku.
U ostatních předmětů podle studijního plánu vám prozatím (budu aktualizovat o vývoji) stačí, když si před odjezdem z Erasmu necháte potvrdit datum odjezdu na Confirmation of Study Period a vyzvednete si, popř. doma počkáte na Transcript of Records. S oběma papíry a indexem se následně vydáte na studijní a necháte si všechno potvrdit.
A to je všechno :)

Speciální okénko pro druháky, kteří přemýšlejí nad Erasmem ve třeťáku:

Nebojte se toho. Skloubit studijní plán s erasmáckým ve třeťáku není nic jednoduchého, protože každá fakulta má preklinické předměty rozházené jinak, ale jde to. Jsem toho živoucím důkazem! :D Stačí si jen vybrat správnou fakultu, kde se předměty nejvíc potkávají. To znamená obětovat tomu víc času a přemýšlet u toho, případně se dopředu ptát garantů předmětu.

Jenom počítejte s tím, že pokud vyjedete na celý rok nebo na letní semestr, tak zkoušku z patologie a patfyzu musíte v ČR opakovat, tu vám nikdo neuzná.

Hlavně to nedělejte jako já. Já jsem nad tím moc nepřemýšlela a až do minulého týdne jsem nevěděla, jestli nepůjdu do meziročníku. Sice při mě stálo štěstí a vyšlo to, ale radši bych si ty stresy odpustila.

Jo a nechám vám tu slova našeho nového studijního proděkana pro zahraniční výjezdy: "Je dobře, že jste jela a čím dřív, tím líp!" :)

2 komentáře:

  1. A ty jsi vybírala kam pojedeš, podle toho, jaký předměty tam vyučují? Nebo jsi si prostě vybrala zemi, a předměty řešila až pak?

    OdpovědětVymazat
  2. Vybírala jsem podle předmětů, ale bohužel jsem nekoukala na všechny pořádně :) ale i tak se to zvládlo.

    OdpovědětVymazat